Nejčastější dotazy, připomínky a jiné (alias FAQ)

17. května 2010 v 21:42 | Tenny |  O nás
Pro případě, že vám něco není jasné, podívejte se sem. ;)


Co je anime a kdo jsme my?


Co je to anime?

Anime je výraz používaný pro kreslené seriály, které vznikají v Japonsku. Od běžných animovaných děl se liší především výrazným stylem kresby (typické jsou kupříkladu velké oči postav) a žánrovým záběrem. Zatímco v západních zemích jsou kreslené seriály určené především pro děti, na anime se dívají lidé všech věkových kategorií. Existují akční, erotické, horrorové, komediální, fantasy... Na co si jen vzpomenete.

Co je to manga?

Manga je výraz používaný pro japonský komiks. Narozdíl od amerických komiksů jsou mangy kreslené vždy černobíle a jsou to knížky A5 formátu. Také se vyznačují tím, že se čtou zprava doleva, tj. opačně než jsme zvyklí.
Mangy bývají v velké většině případů předlohou pro anime.
Některé mangy už můžete sehnat v knihkupectví.

Co je to otaku?

Otaku je japonské slovo pro fanouška. V západních zemích se používá jako označení pro člověka, co se dívá na anime a/nebo čte mangu.
V Japonsku toto slovo získalo až hanlivé zabarvení, dalo by se přeložit jako fanatik, člověk naprosto posedlý do něčeho (v negativním slova smyslu).

Kdo jsou Jihočeští otaku?

Jsme prostě banda lidí, co má ráda anime a mangu a pochází z Jižních Čech. Primárním účelem je poznat lidi, co mají stejné zájmy a nejsou z druhého konce republiky.

Členství


Co musím udělat, abych se stal/a členem/členkou?

Nic těžkého. Stačí vyplnit tento dotazník a odeslat na email hlavní organizátorek. Adresa je tenebrae@tiscali.cz .

Musím splňovat nějaké podmínky?

Stačí, když máš rád/a anime a mangu a jsi z Jižních Čech. ;) Nic víc, nic míň.

Zajímám se o lolitu/visual kei/dekoru/jiný japonský styl oblékání. Mohu se stát členem/členkou?

Pokud máš rád/a anime a mangu, samozřejmě. A můžeš se i blýsknout svým novým oblečkem na srazu. Pokud tě ovšem anime nebere a zajímáš se pouze o tento styl, asi pro tebe nejsme ti praví. Přece jen, o anime a mangu nám jde především...

Poslouchám j-hudbu, sleduji dorama. Mohu se stát členem/členkou?

Viz předchozí odpověď. Ale mezi námi je hodně lidí, co se o dorama zajímají.

Je možné, že mou přihlášku odmítnete?

Ne. Může se maximálně stát, že vás přehlédneme a zapomene zapsat do seznamu členů. V tom případě se nám ozvěte v komentářích. Ale můžete být z Jihotaku vyloučeni, viz otázka níže.

Mohu být vyloučen/a z jihotaku?

Ano, můžeš. Dojde k tomu v případě, že budeš opakovaně urážet ostatní členy, kazit organizaci a vůbec se chovat jako hulvát.


Viděl/a jsem jen jedno anime, vadí to?

Ne, pokud chceš vidět další a zajímá tě to. ;)

Srazy


Kdy bude další sraz?

Až bude, tak bude, mějte trpělivost. :) Nejnovější informace jsou vždy na facebooku.

Kdy se srazy obvykle pořádají?

Dohodne se na přesné termínu před srazem, ale většinou se jedná o pátky nebo víkendy.

Kde se srazy konají?

Zatím se konali pouze v Českých Budějovicích, jelikož jde o krajské město. Později by snad mohli být i srazy v menších městech, které by byli spojeny s prohlídkou dané metropole.

Co se na srazech dělá?
No, to co všude jinde. Soutěže, focení, hry a hlavně - povídání, povídání a blbnutí. ;)

Kam se při srazech chodí?

V zimě chodíme do čajovny - konkrétně do Čajového ateliéru. Byli jsme také v indické restauraci Way of India. V létě, při hezkém počasí, nejspíš někam ven, např. do Stromovky.

Rodiče mě nechtějí pustit na sraz. Co mám dělat?

Zamysli se nad tím, jestli k tomu nemají dobrý důvod. Prostě mají strach - jdeš přece jen za partou lidí, co znáš jenom přes internet. Mohli bychom být parta pedofilů, že... xD
Zkus přesvědčit kamaráda/kamarádku, aby šel/šla s tebou nebo nech rodiče, ať tě zavezou přímo na místo srazí a počkají si, až tam přijdeme.
Pokud tě přesto nebudou chtít pustit, nevadí - srazů ještě bude a až budeš starší, třeba v tebe budou rodiče mít větší důvěru.

Cosplay

Co je to cosplay?

Cosplay je zkratka anglického costume (kostým) a play (hra). V praxi to znamená, že se obléknete tak, abyste vypadali co nejvíc jako postava ze seriálu/filmu/knihy/hry. Něco jako maškarní... Můžete se převléknout za Darth Vadera, Klignona nebo třeba Gandalfa, ale jelikož jsme otaku, jde hlavně o převlékaní se za postavy z anime/mang.

Kde můžu takový cosplay sehnat?
Cospaly se dá sehnat jen těžko. Je možné si ho koupit přes internet na zahraničních stránkách (na českých také, ale je velmi omezený výběr - www.mangashop.cz, www.cosplayshop.cz ) Ale v koupeném cosplayi se většinou nelze zúčastnit officiálních soutěží.
Většina cosplayerů si ho sami vyrobí. Nebo je možné nechat si ho ušít na zakázku, záleží na tom, koho cosplayuješ.

Musím mít cosplay?

Ne, nemusíš. Ne každý si ho dokáže sehnat vyrobit/koupit a to mi chápeme. První srazy budou necosplayové. (půjde zatím o oťukávání)

Můžu mít cosplay?

Jasně, že váháš. ;)

Organizace


Mohu se nějak podílet na organizaci?

Jistě. Duše ochotné pomoci se vždy hodí. Napiš nám na mail tenebrae@tiscali.cz s předmětem Jihotaku - organizace. Pokud máš na mysli určitou pomoc, nezapomeň to tam připsat.

Mohu se nějak podílet na tvorbě tohoto webu?

Ale samozřejmě. Zkus napsat nějaký článek - třeba o místech ve tvém měste, kde se dají koupit věci, co se týkají mangy a anime, nebo strastiplný popis tvé cesty k nalezení anime, či report z akce, kterou si navštívil/a. Pošli mi ho na email (tenebrae@tiscali.cz) a já ho ráda zveřejním.
Na této stránce nejspíše nebudeme zveřejňovat recenze, ale můžeme dát odkaz na recenzi na tvém blogu. Stejně tak nebudeme zveřejňovat povídky či FF.

Bude se na blog ještě něco přidávat?

Samozřejmě, stále se zlepšujeme.

Nefunguje mi odkaz/cokoliv jiného na webu!

Napište nám na facebook nebo pod nejnovější článek a my se na to podíváme. :)

Jiné otázky a připomínky


Co vaše skupina a yaoi?

Nejsme banda nadržených yaoistek, ale některé členky to sledují, včetně mě. Na druhou stranu, berte prosím ohledy na mužské osazenstvo a na některé slečny, které tomu nepřišly na chuť a mírněte se ve svýh projevech. :)

Proč častěji nepíšete články a nepořádáte srazy?
Málo času. Navíc, srazy se snažíme upravit vzhledem k časovým možnostem členů, takže nejbližší datum vyjde jen málokdy. Pokud se ti to nelíbí, můžeš rozšířit organizátorské řady a pomoci nám. ;)

Chybí mi tu tohle, tohle a támhleto...
Snažíme se zlepšovat, ale jde to pomalu a některé věci nejsou tak lehké, jak se zdají.

Ty jsi nemocná, nebo co s tebou pořád je?
Ne, jsem sluchově postižená a sluch jsem ztratila teprve nedávno a až po založení jihotaku. Snažím se ale, aby vše na stránkách fungovalo stejně jako kdybych byla úplně ok a navíc mám své věrné pomocnice. . :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama